• Lelkiség
  • Heti gondolat
Monday, 22 May 2017 09:36

Bérmálás

„... imádkoztak értük, hogy szálljon le rájuk a Szentlélek. Mert addig még nem szállt le rájuk, csak meg voltak keresztelve Urunk Jézus nevében. Rájuk tették tehát a kezüket, és azok megkapták a Szentlelket” (ApCsel 8,15-17). A bérmálás napja a megkeresztelt lélek pünkösdje. A bérmálás szentségében a Szentlelket és az ő erejét veszed, mint az apostolok pünkösd ünnepén. Az Igazság Lelke száll rád, és megerősít, hogy hitedet állhatatosan megvalljad, és annak szellemében élj. A keresztségben a krisztusi életre születtél, a bérmálásban nagykorúságra jutsz Krisztusban.

Kedves Ballagó Diákok! Kedves Testvérek!
1. Isten veletek – veletek az Isten
Isten veletek – szoktuk mondani búcsúzóul. E szokványos köszönés mögött egy nagyon mély igazság rejtőzik. Tényleg igaz: veletek az Isten. A mai olvasmányban többször is hallhattuk Isten ígéretét: „veled leszek, veled vagyok.” Istennek ez az egyik legjellemzőbb tulajdonsága: Ő Az, aki van, és aki velünk van.

Utolsó módosítás dátuma Thursday, 18 May 2017 14:07
Monday, 15 May 2017 08:57

„Ha engem megismertetek volna…”

Időnként eljátszom a gondolattal: ha Jézus most itt megjelenne köztünk, vajon felismerném? Hinnék a szavának? Ha nekem mondaná azt, hogy „aki hisz bennem, ugyanazokat a tetteket viszi majd végbe, amelyeket én teszek, sőt nagyobbakat is tesz majd azoknál...” (Jn 14,12), kinevetném és bolondnak tartanám?
Ha csak az eszemre támaszkodnék, akkor Jézust egy szemfényvesztőnek vagy álmodozó őrültnek gondolnám. De ha megnyitom a szívemet és befogadom a Szentlelket, akkor már nem is tűnnek ezek a szavak olyan badarságnak. Persze ezért imádkozni kell, kitartóan, hittel. S abban biztosak lehetünk, hogy meg is kapjuk, mert Jézus ezt is megígérte: „Bármit kértek az én nevemben, megteszem azt...” (Jn 14,14)

Utolsó módosítás dátuma Monday, 15 May 2017 09:10

A XXI. századi embernek, különösen, ha városban él, nincs tapasztalata arról, hogy mi a pásztorok feladata, hogy milyen egy jó pásztor. Pedig Jézus nem véletlenül azonosítja magát a pásztorral. Avval az emberrel, akire hatalmas kincset bíznak, akinek a felelőssége, hogy a nyáját mindenáron megvédje, gondoskodjon minden szükségletéről. Ez nem csupán munka, ez igazi hivatás. És ezt a küldetést kapják két évezrede a papok a felszentelésükkor.
De most nézzük a másik „szereplőt”, a nyájat, a bárányokat, akik mi vagyunk! Ismerem, meg akarom ismerni a Pásztort? Tudok, akarok ráhagyatkozni? Képes vagyok Őt követni? Elhiszem, amit mond? Vagy netán buta birka módjára megyek a saját fejem után, egyenesen a gonosz vadállatok karmai közé?

Utolsó módosítás dátuma Monday, 08 May 2017 09:49

Május elsején emlékezik meg a Katolikus Egyház Munkás Szent Józsefről. Mit tudhatunk erről az emberről?
• A hallgatás embere: egyetlen szavát se jegyezték le az evangélisták. József hallgat és teljesíti a kötelességét.
• A munka embere: számára az ácsmesterség nem teher, nem csak kenyérkereset, hanem szolgálat és az öröm forrása, egyfajta istentisztelet.
• A hit embere: fölismerte Isten szavát és elhitte azt, még ha emberileg lehetetlennek tűnt is.

Van mit tanulnunk Szent Józseftől! Kérjük bátran a közbenjárását!

Utolsó módosítás dátuma Tuesday, 02 May 2017 10:46
Monday, 24 April 2017 08:14

Az irgalmasság

„...én azonban az Úrba vetem bizalmamat. Ujjongva örvendek irgalmasságodnak, hisz megláttad megalázottságomat, észrevetted ínségemet, és nem juttattál ellenség kezére, sőt tágas térre állítottad lábamat.” (Zsolt 30,7-9)

Sunday, 02 April 2017 17:08

Szent II. János Pál pápa

12 éve hunyt el Szent II. János Pál pápa, akit a fiatalok pápájaként emlegetnek. A krakkói érsekből lett pápa a magyar fiataloknak ezt üzente, amikor Budapesten járt:
„Kedves Magyar Fiatalok! »Jézus ránézett és megszerette.« (Mk 10,21) Így említi az Evangélium Jézus találkozását a gazdag ifjúval. Az Úr ugyanígy tekint minden emberre. Gyöngéd tekintete így néz a ti arcotokra is. És én, az Ő nevében, megölellek titeket. Tudva tudom, hogy ti vagytok a magyar egyház élő reménysége, hazátok ígéretes tavasza. Isten szeret benneteket, mert Ő maga is fiatal, egészen különös módon fiatal.

Sunday, 26 March 2017 20:13

A lelki vakság

„Az ember a külsőt nézi, az Úr azonban a szívet.” (1 Sám 16,7)
A Szentírásban nagyon sok szó esik a vakságról. A vasárnapi evangéliumban is Jézus meggyógyít egy születése óta vak embert. De ha figyelmesen vizsgáljuk a történetet, rá kell jönnünk, hogy valójában a lelki vakságról van szó, arról, hogy ez a fizikai vakságnál sokkal veszélyesebb.

Utolsó módosítás dátuma Sunday, 26 March 2017 20:18

24-én, pénteken a Jezsuita Gimnázium újra csatlakozik a 24 óra az Úrért elnevezésű, Ferenc pápa által kezdeményezett mozgalomhoz. Ezen a napon alkalom nyílik a közös imádságra, a szentségimádásra és a nagyböjti szentgyónás elvégzésére. Ez egy remek lehetőség arra, hogy az egyik legnagyobb kincsedet, az IDŐdet ajándékozd az Istennek. Rászánsz egy órát? Jézus ott lesz a fiú kollégium kápolnájában, és szeretne Veled találkozni!

Az idő…
Hogy megértsd, mennyit ér EGY ÉV,
kérdezd meg a diákot, akinek ismételnie kell.
Hogy megértsd, mennyit ér EGY HÓNAP,

Utolsó módosítás dátuma Sunday, 19 March 2017 19:58
Sunday, 12 March 2017 21:13

„Most van a kellő idő”