• Pedagógia
  • Tehetséggondozás
  • Tanulásmódszertan

TANULÁSMÓDSZERTAN - Mechanikus tanulásnál alkalmazható tanulástechnikák

Bizonyos tananyagok megtanulásánál szükség van a mechanikus tanulásra (magolásra). Az ilyen, „magolnivaló” tananyagok a versek, szabályok, képletek, és az idegen nyelv szavai. Amikor viszont kimondottan a lényeget kell megtanulni, pl. a történelem, természetismereti tantárgyak esetében, akkor el kell hagyni a mechanikus tanulási stílust. Azzal ugyanis nem történik meg a téma megértése, és ha például nem az elejétől kell felmondani, vagy leírni, már nem is tudsz teljesíteni. Az ilyen tananyagok esetében jegyzeteld ki és úgy jegyezd meg a lényeget. Tippek a sikeresebb magoláshoz:

• Az évszámokat add össze. (Nem a végeredmény a fontos, de tovább koncentrálsz az adatra és ez idézi elő az agyban a rögzülést.)
• Tól- ig évszámnál (születési idő, történelmi éra...) számold ki a különbséget és írd fölé ceruzával.
• Idegennyelvű szöveg megtanulásához minden idegen kifejezést keress meg, és írd a jelentését, magyarázatát az adott lecke végére.
• Készíts ábrákat, rajzokat.

Így jobban meg tudod jegyezni a tananyagot.
Jó tanulást!

Szeretettel: