Sikeres volt a Kínai Kulturális Hét

13 diák előadó, és a 132 érdeklődő JEZSU-s, és Wang Fanfan tanárnő sikerre vitte a Kínai Kultúra Hetét. Kínai nyelvet tanuló diákjaink tartottak bemutatót az érdeklődő JEZSU-soknak a Kínai Kultúra Hete alkalmából. Farkas Márton, Kardos Zsófia, Köllő Abel, Krajnyák Zsófia, Lang Luca, Panyi Zselyke, Petrik Richárd, Polyák Evelin, Sólyom Csillag Virág, Spisák Dávid, Radimeczky Miksa, Tóth Ilona, Varga Réka vették át az anyanyelvi előadók szerepét és mutatták be tudásukat. (KÉPGALÉRIA) A JEZSU-ban a kínai nyelv tanulására is van lehetőségük diákjainknak. Az iskola az ELTE...

Konfuciusz Intézettel együttműködve 2014 óta ad helyet a HSK Nyelvi Programnak, mely Kínából érkező nyelvtanárok és gyakornokok bevonásával valósul meg. A 2020-21-es tanévben a COVID járvány nem tette lehetővé kínai nyelvtanárok utaztatását, de a JEZSU-ban mégis volt egy valódi kínai nyelvtanárunk. Wang Fanfan tanárnő egyedül vállalta a teljes kínai nyelvi program működtetését. A Kínai Kultúra Hetét eddig minden évben a Konfuciusz Intézet programja keretében Magyarországon tanító tíznél is több kínai tanár és gyakornok segítségével tartották meg. Ebben a tanévben Fanfan tanárnő JEZSU-s diákjai vállalták a programok elkészítését. 13 kínait tanuló, 9-11. évfolyamos diákunk egy héten át 6 különböző témájú foglalkozást tartott összesen 132 érdeklődő JEZSU-snak, akik az 5-11. évfolyamokból kerültek ki. A játékos, élvezetes programok témái: divat, popkultúra, papírhajtogatás, evőpálcika használat, kalligráfia, köszönés, láb- tollaslabda, kínai csapat játékok, kínai festés technika, animáció, művészet és természetesen a kínai nyelv. A tanárnő nagyon büszke tanítványaira, akiknek lelkiismeretes és kreatív munkájáról angol nyelvű beszámolót tett közzé. A JEZSU közösségének nevében köszönjük Fanfan tanárnő munkáját, és tanítványainak szorgalmát és bátor helytállását!

Chinese Cultural Week in the JEZSU
2021. June 2-9.
Wang Fanfan, teacher of the Chinese language

The JEZSU in Miskolc is one of the most important education centers of ELTE Confucius Institute. More than 130 participants enjoyed the beauty of the Chinese culture and language for one week in June 2021.
On June 2nd, a lecture was given by Lang Luca, a 10th grade girl who studied Chinese for 2 years. She shared her understanding on Chinese pop culture and what kinds of Chinese young entertainment are influencing European people as well.

LANGUAGE GAMES: 16 students were assigned to 3 groups in Chinese language based round-games, on June 3rd. They learn Chinese from the school 11th grade Chinese class student Tóth Ilona, Panyi Zselyke, Polyák Evelyn. The teaching included daily greetings like „nihao”, „xiexie” „bukeqi”, Chinese numbers from 1-10, and how to ask about time. When they finish all 3 rounds, and pass the little quiz, everyone can join in a game using the sentences they just learnt. Every guest student was given a Chinese course introduction brochure as gifts.

CHOPSTICKS AND ORIGAMI: June 4th is a little feast without food. Sólyom Csillag from 10.a class illustrated a nice background story between Chinese, Korean and Japanese chopsticks, later guiding 32 kids from 5-11th grade on using chopsticks. Radimeczky Miksa from 9.c class demonstrated to the audience the origami star, so that they can make their own star, and try chopsticks with it.

CALLIGRAPHY: Calligraphy by Bamboo brush is one of the most attractive events for students in JEZSU High School. On June 7th, Krajnyák Zsófia, a 9th grade girl who had studied Chinese for 3 years, gave her lecture of Chinese characters and certainly delivered a lot of new knowledge to her audience of 27. People tried to draw oracles and understand the meanings of different radicals. Many showed great talent in writing with a bamboo brush.

SPORTS: Chinese people tend to be calm and peaceful, but sporty is also a part of Chinese charm. On June 8th, 32 boys and girls gathered on the playground, tried out shuttlecock, a traditional Chinese sport. People stand in circles and share the joy of leather balls flying in the air. Moreover, 10 pingpong pads were provided so that people can have fun with this famous Chinese sport.

CHINESE ART, ANIMATION: The ELTE Confucius Institute launched a series of traditional Chinese drawing lessons online, our students in the JEZSU High School really enjoyed them, and got inspired to give a lecture about Chinese art, from the most commonly recognized animation, to Chinese aesthetics, and traditional gongbi, huaniao, shanshui painting. Varga Réka from 10th grade did all the research and gave a beautiful presentation. After the knowledge sharing, everyone got their chance to draw with a bamboo brush on rice paper, which is a very rare opportunity in their lives. Devoting themselves into creating beauty, 1 hour passed without noticing.

The Chinese Cultural Week came to an end with much positive feedback, just as in the past years. From 2015, ElTE Confucius Institute has been carrying out school-wide events in the JEZSU High School every year. Despite the pandemic, ELTE CI continues to deliver knowledge, culture and friendship to all the students who love Chinese. (Wang Fanfan)

Last modified on Wednesday, 16 June 2021 14:00